W poniedziałek 20 stycznia 2025 r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbyła się wyjątkowa konferencja poświęcona edukacji zdrowotnej w szkołach. W wydarzeniu wzięli udział eksperci, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele środowisk edukacyjnych, którzy debatowali nad kluczowym pytaniem: „Edukacja zdrowotna w szkołach – dlaczego tak? dlaczego nie?”.
Rodzice mają prawo decydować o wychowaniu swoich dzieci
Podczas swojego wystąpienia zwróciłam uwagę na kontrowersje związane z wprowadzeniem do szkół nowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna”. W całej Polsce obserwujemy rosnące protesty rodziców, którzy sprzeciwiają się treściom promowanym w ramach tego przedmiotu, w szczególności tym związanym z ideologią LGBT.
„To ważne, że o tym rozmawiamy, choć to bardzo niedobrze, że rozmawiamy w momencie, gdy ministra Nowacka już podjęła pewne decyzje. Ale wierzę, że pod naporem rodziców, nauczycieli i wychowawców oraz ogółu społeczeństwa polskiego zostaną podjęte decyzje zmieniające te, które zostały podjęte nierozważnie”.
„Edukacja zdrowotna jest nazwą przedmiotu, który ma budzić zaufanie, a o edukacji zdrowotnej na tym przedmiocie niewiele będzie można z uczniami porozmawiać. Więcej będzie można za to rozmawiać o ideologizacji młodych ludzi, o tym, co stanowi realne zagrożenie dla młodych Polaków i dla przyszłości. Śmiem powiedzieć, że zagrożone jest funkcjonowanie narodu, którego dzieci i młodzież chce się poddać szkodliwej i złej ideologizacji”.
Merytoryczna debata i wartościowe wnioski
W programie konferencji znalazły się m.in.:
- wystąpienia ekspertów dotyczące wpływu edukacji zdrowotnej na rozwój dzieci i młodzieży.
- panel dyskusyjny poświęcony prawom rodziców w kontekście obowiązkowej edukacji seksualnej.
- projekcja filmu „To nic takiego”, który skłonił uczestników do refleksji nad treściami przekazywanymi młodzieży w szkołach.
Dyskusja była pełna zaangażowania i wartościowych wniosków, które mogą mieć istotne znaczenie dla przyszłości edukacji w Polsce.
Organizatorzy wydarzenia
Konferencja została zorganizowana przez Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Ośrodek Edukacji Nauczycieli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie. Dziękuję wszystkim uczestnikom za aktywny udział i merytoryczną debatę na temat tak ważnej dla przyszłości naszego kraju kwestii.
Fot. Paweł Podgórski | UMWP



