Rzeszowskie upamiętnienie 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

W piątek 14 lutego 2025 r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Był to również pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który przypomniał nam o bohaterach walczących o wolność i niepodległość Polski.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem księdza biskupa Jana Wątroby. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”, oddając hołd niezłomnym bohaterom.

Armia Krajowa była symbolem odwagi, poświęcenia i niezłomności. Jej żołnierze na trwałe zapisali się w historii Polski jako bohaterowie walczący o niepodległą Ojczyznę. Dziś naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o ich poświęceniu i przekazywanie kolejnym pokoleniom wartości, za które walczyli i oddawali życie.

Fragmenty mojego przemówienia wygłoszonego podczas podczas uroczystości:

„Przez wiele dekad władze komunistyczne traktowały Żołnierzy Armii Krajowej w sposób zmierzający do usunięcia ich z pamięci. Stalin zapoczątkował wrogą propagandę, mówiąc, że to polscy faszyści. Dlatego tak długo trzeba było czekać, aby znaleźli swoje miejsce w panteonie polskich bohaterów. Należy powiedzieć, że jest jedno ogromne przesłanie, które nie zmienia się mimo upływu czasu. Wierność Polsce prowadziła ich przez liczne akcje dywersyjne, sabotażowe, zmierzając do tego, ażeby przywrócić niepodległą ojczyznę, nawet jeśli nie sobie, to przyszłym pokoleniom.”

„Państwo nie jest silne dzięki temu, że posiada swoje terytorium, dzięki temu, że ma bogatą historię, ale dzięki temu, że ma wspaniałych obywateli, którzy są gotowi złożyć ofiarę swego życia na ołtarzu ojczyzny.”

„Nie wolno lekceważyć tej wartości ofiary złożonej przez minione pokolenia. Nie wolno w niebyt pamięci przekazywać wszystkich tych, którzy dumnie nieśli na sztandarach hasło: ‘Bóg, Honor i Ojczyzna’. Bo taki naród, który nie jest świadomy wartości złożonej ofiary przez minione pokolenia, jest skazany na utratę swojej niepodległości.”

„Dzisiaj z tej ich walki korzystamy i dlatego to nasze zobowiązanie do pamięci ma być także pewnego rodzaju przestrogą. Nawet 83 lata po ważnych wydarzeniach trzeba o pamięć walczyć. Trzeba walczyć o godny pochówek i odnajdywanie tych pochówków polskich bohaterów. Po to, by naznaczeni krzyżami stali się symbolem godności i wielkości państwa polskiego.”

Fot. Sebastian Stankiewicz | UMWP